Suudi ve Sudan Hava Orduları Ortak Askeri Tatbikatlar Düzenliyor

0
72

 ABD Hartum, Pazar günü yaptığı bir açıklamada, 26 Mart 2017’de (KHARTOUM) – Sudan ve Suudi hava kuvvetleri, kuzey Sudan’da bu hafta ortak askeri tatbikatlar yapacaklarını açıkladı. Rus ve Çin askeri uçakları olan Sudan ordusu Suudi liderliğindeki koalisyonun bir parçası halinde.

 Pazar günü Hartum’da düzenlediği basın toplantısında, Sudan Hava Kuvvetleri Komutanı Ordu Komutanı Salah el-Din Abdel Khaliq, tatbikatların 29 Mart’ta başlayacağını ve iki hafta ila 9 Nisan arasında süreceğini açıkladı. Hartum’un kuzeyinde bulunan Meroe’de düzenlenen “Blue Shield” adlı eseri, 250 Suudi hava kuvvetleri üyesi ve 450’den fazla Sudanlı askeri birliği içerecek. Abdel-Khaliq, ortak eğitimin amacının İran destekli Yemen’in Hutis isyancılar aleyhindeki operasyonlar sırasında iki hava ordusunun yeteneklerini ve tekniklerini iyileştirmek olduğunu söyledi. Fikir, bir yıl önce “Suudi Arabistan’daki kardeşlerimiz” tarafından önerildiğini de ekledi. Sudanlı General Suudi F-15 ve Eurofighter Typhoon uçakları ile Sudan MiG-29 ve Sukhoi uçaklarının iki hava ordusu arasındaki ilk tatbikatlara katılmalarını istedi.

 Şubat 2016’da Sudan ordusu, Suudi ve Körfez orduları, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Sudan orduları da dahil olmak üzere bölgesel bir askeri tatbikata katıldı.Geçen yıl, Sudan’a beş milyar dolar askeri yardım konusundaki doğrulanmamış raporlar vardı.

Deniz Çoban – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.