Suudiler Petrol Fiyatlarını Rahatlattı

0
27

Amerikan hafif ham petrolünün fiyatı da varil başına 100 doların üzerine çıktıktan sonra cuma günü 97,21’den el değiştiriyordu. Petrol fiyatlarının inişe geçmesinde Suudi Arabistan’ın üretimi yüzde 10 artırdığı haberlerinin etkili olduğu düşünülüyor. Petrol fiyatlarının gerilemesi, uluslararası borsaların da toparlanmasını sağladı.

Paris ve Frankfurt borsalarındaki kazanımların yanısıra, Singapur ve Hong Kong borsaları da yüzde 1’in üzerinde yükseliş kaydetti. Güney Kore, Japonya ve Tayvan piyasaları da yükseliş trendine girdi. Londra borsası sabah seansında teknik bir arıza nedeniyle askıya alındığı için petrol fiyatlarındaki inişe tepki veremedi. Suudi Arabistan, Libya’daki durumun kötüleşmesi durumunda dünya piyasalarında doğacak olası petrol açığını üretimi artırarak kapatabileceğini açıklamıştı.

Bunun ardından Reuters ajansının alıntıladığı bir petrol uzmanı, Suudi Arabistan’ın üretimi günde 700 bin varil artırarak toplamda 9 milyon varilin üzerine çıkarmış olduğunu söyledi. Gözlemciler, Suudilerin yanısıra Uluslararası Enerji Kurumu (IEA) tarafından Libya konusunda yapılan açıklamanın da piyasaları rahatlattığını düşünüyor. Uluslararası Enerji Kurumu, Libya’da petrol üretiminin son olaylardan tahminlerin daha altında etkilenmiş olduğunu açıkladı. Petrol fiyatlarındaki tırmanış küresel ekonomik krizden çıkmaya uğraşan ülkelere ek bir yük getireceği için kaygı yaratıyor.

(tuicakademi, bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.