Tadiç: “Suçlular Jarinje’yi (Yarinye) yaktılar”

0
62

Yerel idari yönetim Cuma günü Jarinje ve Brnjak yollarını trafiğe kapadı. Kosova Askeri Gücü (KFOR) komutanı Erhard Biler barikatları kaldırma girişiminde bulundu, fakat yerel Sırplar bu öneriyi reddetti.

Barikatlı yollar; Kosovska Mitrovica (Mitroviçe) – Ribariçe ile Mitroviçe – Raşka ana yolları.

Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç Cuma günü, Jarinje Dörtyol ağzındaki olayların ateşlenmesinde Belgrat’tan herhangi bir emir gelmediğini, gelen bilgilerin olaylardan sorumlu olan Sırp ve Arnavutlarla alakalı olarak Kosova’nın suç yapısını gösterdiğini ifade etti.

– Şu iyi bilinir ki, Kosova’daki suç örgütlerinin Priştina’nın önde gelenleriyle çok güçlü bağları vardır. Bir önceki antlaşma ve yasalarla tamamen uyum içinde olan Sırp çoğunluğun yaşadığı sınırdaki yangın olaylarında gelen talimatların vs. çok dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Sınıra yakın bu Dörtyol ağzındaki olaylar pratik olarak problemlerin aslını temsil etmemektedir, fakat bu olay kesin olarak Sırbistan’ın ve Kosova ile Metohiya’daki (Metahija) Sırp halkının çıkarlarına meydan okumadır, dedi Sırbistan Devlet Başkanı.

Tadiç konuşmasına ayrıca; Kosova, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne erişme çabası kapsamında her ne yaparsa yapsın, Sırbistan’ın cevabı “hayır” olacaktır, sözlerini de ekledi.

– Cevap çok basit ve açıktır. Ben, olası politikalara öncülük eden ve kendi Avrupalı ortaklarımızı haberdar eden Sırbistan Devlet Başkanıyım, dedi Tadiç B92 kanalına.

Perşembe günü KFOR’un kontrolüne geçen Jarinje ve Brnjak dörtyol ağzı trafiğe kapatıldıktan sonra, Kosova’nın kuzeyi ile Sırbistan Cuma günü neredeyse tamamen birbirinden koptu.

Brnjak dönüşünde KFOR askerleri sınıra yakın olan Dörtyol ağzında hiç bir aracın olmadığı bölgede barikatlar kurup dikenli tellerle kapladılar.

Eğer KFOR, Kosova polisine yerel idareyi alma konusunda yardım etmeye kalkışırsa, Sırplar Kosova’nın kuzey bölgesindeki bütün yolları kapamakla tehdit ettiler.

Bu arada, Sırbistan Hükümeti ve KFOR temsilcileri arasındaki müzakereler bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandı.

Cuma günü 16 saatlik bir gecikmenin ardından ilk defa, KGOR ve Sırp Hükümeti yetkilileri barikatları kaldırma girişiminde bulundurlar, hala kapalı olan yollar üzerine de görüşmelere devam ettiler.

Bekgrat müzakere ekibi başkanı Borislav Stefanovic KFOR komutanı Erhard Biler’e, Sırpların Jarinje ve Brnjak’ta Dörtyol ağzındaki barikata karşı çıkmayacağını, fakat güvenlik güçlerinin de geri çekilmeyeceği ve sakinleşme olmayacağı uyarısında bulundu.

– Bu dünyada hiç kimse, ne Tanrı ne de Devlet Başkanı, barikatları kaldırmaya çabalayan bu insanlardan biri olamazlar. Ayrıca, Kosova Özel Polis Birliği ROSU’nun Kosova’nın kuzeyine gelmesi, buradaki Sırplar için kabul edilebilir bir şer değil, dedi Stafanoviç E. Biler’e.

Biler, daha önce rahatsız edilmemiş bir NATO birliğini Rudar’daki boş bir yola konuşlandırdı. Zveçana’da bulunan Rudar bölgesindeki Sırplar, barikat boyunca yerleştirilmiş KFOR birliklerinin hamlelerinden korunmak için yola uzandılar.

– Sınırda, kendi vatanımız Sırbistan’da, Arnavutların gelip Jarinje ve Brnjak kavşağı idaresini alıp üstünlük kurmasına izin vermeyeceğiz, dedi BETA Ajansı Başkanı ve Mitroviçe Belediye Başkanı Krstimir Pabtiç.

Kosova ve Metahija Bakanı Goran Bogdanoviç, Kuzey Kosova’daki tansiyonun yükselme olasılığı ve büyüyüp ciddi boyutlara varması konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM)

NEW YORK – Sırbistan’ın konsültasyonun bir parçası olmasını önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyi’nin 3 daimi üyesinin kullandığı veto nedeniyle Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’in katılamadığı BM Güvenlik Konseyi toplantısı gerçekleşti.

Jeremiç, 1244. önergeyle uyumluluk kapsamında, çözüm bulmaya yönelik olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’la görüştü.

– Kosova’daki olayların uluslararası toplumdan gizlenmiş olduğu gerçeği muhakkak ki apaçık ortadadır. Yarı askeri Arnavut birliklerine kim emir verdi, bunu kim biliyordu, kim bu tür davranışa cesaret edebildi, EULEX niçin bölgeden ayrıldı ya da tek taraflı hareketliliğe izin verdi; sorulması gereken bunlardır, fakat hiçbirinden söz edilmedi, dedi Jeremiç.

==============

16.03 – Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç; suçluların Priştina’nın kuzeyinden olmalarının imkânsız olduğunu ve olayları başlatanın Kosova olduğunu söyledi.

15.58 – Brnjak idari geçişi trafiğe kapatıldı.

15.00 – KFOR komutanı Erhard Biler barikatların kaldırılması önerisinde bulunda, Sırplar reddetti. KFOR barikatları kaldırmada 16 saat gecikti ve yollar hala barikatlı.

 14.46 – Sırp Hükümeti KFOR komutanı Erhard Biler’le ikili görüşmelere başladı.

14.39 – KFOR askerleri saat 14.30’da Jarinje Dörtyol’unu trafiğe kapadı.

14.24 – Erhard Biler,  yolları barikat kuran Sırplarla ve 10 dakika sonra oraya gelen Borko Stefanoviç ve Goran Bogdanoviç’le görüşme yaptığı sırada Rudar’da saat 14:15 sularında atış sesleri duyuldu. KFOR’un Sloven birlikleri daha çok havaya ateş açtı diye bildirdi Tanjug haber merkezi.

11.22 – Kosova devlet yetkililerinin kararı üzerine bugünden itibaren Sırp ürünlerine yasak konulduğunu ve Brnjak geçidinde uygulanacağını da aktardı Tanjug haber merkezi.

10.15 – Zveçan ve Mitroviçe’de ki Sırplar yollara barikat kurdu ve Leposaviç’ten Priştina’ya giden KFOR’a bağlı 15 Aman zırhlısı yolda durmak zorunda kaldı, daha sonra da Leposaviç’e geri döndüler.

Yazar: Глас Српске (Glas Srpske – Sırbistan’ın Sesi)

Tarih: 29.07.2011 19.00

Yazının Orijinali: http://www.glassrpske.com/vijest/8/srbija/61296/cir/Tadic-Kriminalci-su-zapalili-Jarinje.html

Çeviri:

Hamidullah Bayram

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Uluslararası ve Halkla İlişkiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.