Tayland Enerji Kaynakları Arama Seçeneklerini Artırmak İçin Yasa Değişikliğine Gidiyor

0
109

 Tayland meclisi, şirketlerin petrol arama ve çıkarma haklarını genişletecek bir yasa değişikliğini onayladı. Petrol ve gaz şirketlerinin Tayland’da operasyonlarını gerçekleştirebilmeleri için özel bir izinle ruhsat almaları gerekiyordu. Yasa değişikliği ile birlikte hizmet kontratlarında da çeşitli değişiklikler yapılacak.

 Tayland’lı Erawan gaz ruhsatlı şirketi Chevron ve Bongkot gaz üreticisinin ruhsatı 2022 ve 2023 yıllarında sona erecek. Hükümet ruhsatlar yenilenmeden değişikliğe gidip şartları yeniden müzakare etmeye karar verdi.

 Parlemento, hükümete ulusal petrol şirketi kurma hakkını tanıyan yasayı yürürlükten kaldırdı. Hisselerinin çoğunun hükümete ait olduğu ulusal petrol şirketi, petrol arama ve çıkarma faaliyetlerinin çoğunu yürütüyor ancak buna karşılık özel şirketlere de bu aktivitelere katılma ve kar elde şansı tanınıyor. Ulusal petrol arama ve çıkarma şirketinin, Tayland’da gaz ve petrol piyasasanın %76sına sahip olduğu biliniyor.

 Ülkenin enerji bakanı ise yaptığı açıklamada, Hazitran ayı içerisinde resmi açıklamaların yapılacağını ve Aralıkta yasanın yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Seda Karataş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.