Tayland Hükümeti, Bilgisayar Suçları Kanunu Kapsamında Belirtilen Üç Kişiye Çevrimiçi Erişimi Yasakladı.

0
163

 Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı, Tayland Hükümeti Monarşisi, Lese Majeste Yasasının uygulanması ve Tayland Hükümetinin askeri bir yönetimin elinde olması konularında yorum yapmış olan akademik yazar Pavin Chachavanpongpun, gazeteci Andrew MacGregor Marsh ve tarihçi Somsak Jeamteerasakul’ın görüşlerini paylaştıkları çevrimiçi teması sağlayacak tüm uygulamalara Tayland vatandaşlarının girmemeleri gerektiğini belirterek, bu üç kişi ile çevrimiçi temasta bulunan kişiler hakkında, Bilgisayar Suçları Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle yasal işlem yapılacağını açıkladı.

 Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığından bir  yetkili yaptığı açıklamada; Tayland halkının doğru bilgiyi araması faydalı olacağını belirterek, hükümetin almış olduğu kararların uygulanacağını ve bu yasağı ihlal etmedikleri sürece emirlerin onları etkilemeyeceğini belirtti.

 Konu ile ilgili Uluslararası Af Örgütünden de tepki gecikmedi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada; Taylandlı yetkililerin, insanların ifade özgürlüğünü kısıtladığını ve bu anlamda yapılan sınırlamalarla hükümetin yeni derinliklere daldığını söyledi.

Yüsra Mizgin Öztunç – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.