Tayland’da Büyük Gösteri Hazırlığı

0
42

Tayland’da ‘kırmızı gömlekliler’ olarak bilinen hükümet karşıtı grup, Lopburi eyaletinde büyük gösteriye hazırlandıklarını bildirdi.

Hareketin Lopburi’daki eşbaşkanlarından Pol Col Chukiat Duangchana, bugün yaptığı açıklamada, grubun 6 Mart’ta yerel saatle 18:00’da yürüyüş yapacaklarını ifade etti. Duangchana, yürüyüşe ülkenin merkezi ve çevre bölgelerinden toplam 25 bin kişinin katılmasını beklendiğini aktardı. Kırmızı gömlekliler en son 19 Şubat 2011’de başkent Bangkok’ta geçtiğimiz yıl hapsedilen liderlerini serbest bırakılması için gösteri düzenlemişti.

Geçtiğimiz yıl, kırmızı gömlekliler Bangkok ve diğer eyaletlerde Mart ve Mayıs ayları arasında gösteriler düzenlemişti. Demokrasi İçin Diktatörlüğe Karşıtı Birleşik Cephe (UDD) isimli hareket, parlamentonun feshini ve erken seçimleri talep ediyordu. Kırmızı gömleklilerin 3 ay süre gösterileri güvenlik güçlerini müdahalesi ile 19 Mayıs 2010’da sona ermişti. Gösteriler ile polisin çatışması sonucu 91 kişi ölürken, 2 bin kişi de yaralanmıştı. Hareketin 19 lideri dahil yüzlerce gösterici terörizm ile suçlanmış ve hapsedilmişti.

(tuicakademi, bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.