Tayland’ın Artan Vergilerine Karşı Kamboçyalı Balıkçıların Protestosu

0
80

 Kamboçyalı tüccarlar Perşembe günü Taylandlı yetkililerin ithalat vergilerinde yapmış olduğu büyük artışa karşı sınır kontrol noktasında protesto gösterisi düzenleyerek trafiğe yüzlerce kilogram balığı yığdılar. Tüm trafik şeritleri balık tutmak için kullanılan iki düzine araba ile engellendi.

 Aranyaprathet bölgesindeki Khlong Luek kontrol noktasındaki gümrük yetkililerinin Kamboçya’dan ithal edilen canlı balıkların vergisini araba başına 300-500 bahttan 1500-2000 bahta yükseltmesinin ardından balıkçılar tarafından protesto düzenlendi. Artan ithalat vergisini ödeyemediklerini söyleyen protestocular vergilerin eski orana dönmesini istedi. Taylandlı yetkililer, yalnızca trafiğin açılması koşuluyla onlarla görüşeceklerini belirtti. Satıcıların bu teklifi kabul etmesiyle köprü 12.30 civarında yeniden açıldı.

 Görüşmelerden sonra gümrük yetkilileri, balıkların Rong Kluea sınır pazarına taşınmasına ve eski hıza ücretlendirilmesine izin verdi. Bu durum Perşembe günü sadece iki taraf arasındaki gerginliği azaltmak için geçerli oldu.

Şükran Adıyaman – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.bangkokpost.com/news/general/1203640/cambodians-block-bridge-with-fish-over-duty-hike
  • https://www.cambodiadaily.com/news/wall-of-fresh-fish-blocks-poipet-border-125741/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.