Trump Beyaz Saray’da Suudi Veliaht Prensi Selman ile Görüştü

0
25

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’la bir araya geldi.

Trump açıklamasında Suudi Arabistan’ın ABD’den büyük ölçekli satın alımlarını övdü. Bu satışlarla yüz milyarlarca doların ABD’ye geri geldiğini söyleyen Trump, Suudi Arabistan’a askeri teçhizat satışlarını gösteren posterler açtı ve okudu. Başkan Trump, bu satışlarla ABD’de 40 binin üzerinde istihdam sağlandığını belirtti.

32 yaşındaki veliaht prens Washington’daki temasları kapsamında ayrıca ticaret, savunma ve maliye bakanları dahil Trump’ın kabinesinin diğer bazı üyelerinin yanı sıra CIA Başkanı ve Kongre’deki her iki partinin liderleriyle görüşmeler yapıyor.

Suudi Arabistan büyükelçiliğine göre, Trump’ın damadı Jared Kushner ve Beyaz Saray’ın Ortadoğu özel temsilcisi Jared Greenblatt’ın da bugün akşam yemeğinde Prens Selman’la bir araya gelmesi öngörülüyor.

Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman arasında Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki silah ve yatırım anlaşmaları ele alınmıştır. İki ülke arasındaki ilişkilerin bir önceki Obama yönetiminde gerilimliyken şu an iyi bir düzeye ulaştığı ve ortak stratejik hedefleri ilerletmeye yönelik olduğu anlaşılabilmektedir.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.