Trump, İran’ı Obama’dan Daha İyi Anlıyor

0
75

 Bahreyn Dışişleri Bakanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeyi ve İran’la ortak düşmanlarından gelebilecek tehditleri Barack Obama’dan daha iyi anlamış olduğunu söyledi. Başkent Manama’daki ofisinde Reuters’e verdiği röportajda konuşan Şeyh Halid bin Ahmed el Halife, ABD Körfez müttefiki yeni yönetimin yakında dış politika ile ilgili tutumlarını açıklığa kavuşturacağından emin olduğunu söyledi.

 Sünni yönetime dayalı krallık, İran’ı Körfez’in dört bir yanındaki Şii bir teokrasi olarak Şii Müslüman çoğunluk nüfusunun radikalleştirilmesi ve silahlandırması ile suçluyor. Tahran, ada krallığında herhangi bir müdahaleyi reddediyor. Trump, İslam Cumhuriyeti ile anlaşma sözü verdi ve Birleşik Devletler’in teröre sponsor olduğunu düşündüğü bir devletin imtiyazı olarak Obama’nın 2015’te imzaladığı nükleer programı durdurmak için önemli bir uluslararası anlaşmayı eleştirdi.

 Dünyanın en önemli petrol nakliye şeritlerinden birinin üzerinde bulunan Bahreyn, Sünni güç merkezi Suudi Arabistan’ın önemli bir müttefiki ve ABD Donanması Beşinci Filosunu ev sahipliği yapıyor. Trump yönetimi hakkındaki bazı eleştiriler, Amerikalı müttefikler arasında insan hakları savunucusu olmak için militanlık ve İran’a karşı mücadeleye öncelik verileceğinden korkuyor ancak ABD dışişleri bakanı, ABD’deki değişimin bölgenin sert gerçeklerini kabul ettiğini belirtti.

Deniz Çoban – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.