Trump Kuzey Kore ile Görüşmelere Doğru Zaman ve Şartlarda Açık Olduğunu Belirtti

0
114

Beyaz Saray Trump ile Moon arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada Başkan Trump’ın uygun zaman ve şartlar altında  Kuzey Kore ile görüşmelere açık olduğu belirtildi.

Salı günü gerçekleştirilen telefon görüşmesinin Kuzey ve Güney Kore arasındaki diplomatik görüşme girişimleri hakkında olduğu belirtildi. Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamada Moon’un Kuzey ve Güney Kore arasında yaşanan gelişmelerdeki etkisinden dolayı Trump’a teşekkür ettiği ifade edildi. Seul yönetimi ise açıklamasında ABD’nin Kuzey ve Güney Kore arasındaki diyalog devam ettiği sürece askeri müdahale seçeceğinin ilk etapta söz konusu olmadığını belirttiğini ifade etti. Ayrıca açıklamada bu yakınlaşma durumunun Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına da katkı sağlayabileceği düşüncesinin iki lider arasında paylaşıldığı bildirildi.

Bunların yanı sıra ABD Başkanı Trump Pyeongchang’da düzenlenecek Kuzey Kore’nin de katılacağı Kış Olimpiyat Oyunları’na Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığında bir heyet göndereceği açıklandı. AFP’ye konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi ise atılan bu adımın “ABD’nin Kore yarımadasındaki varlığını pekiştirme amacı taşıdığını ve Kuzey Kore rejimine açık bir sinyal olduğunu” ifade etti.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.