Trump’ın Filistin Barış Planı: ‘İsrail, Doğu Kudüs’ün 4 Mahallesinden Çekilebilir

0
74

İsrail’de yayımlanan Maariv gazetesinde ABD Başkanı Trmup’ın barış planında Kudüs’ün 4 mahallesini Filistin yönetimine vermeyi kapsayabileceğini söyledi.

Habere göre, Filistin barış planının İsrail Savunma Bakanı Liberman’a aktarıldığı söylendi. Trump yönetiminin İsrail’den, daha sonra Filistin’in başkenti olabileceği Doğu Kudüs’ün dört mahallesinden çekilmesini isteyeceğinin Liberman’a söylendiği belirtildi.

İsrail’in Kudüs’ten çekilmesi istenen dört mahallenin, Jebl Mukabar, Isawiya, Shuafat and Abu Dis, olduğu, Trump yönetiminin planın üzerinde geçen yıl çalıştığı söylendi.  İsrail’in bu planı kabul etmesinin beklendiği kaydedildi. Trump yönetiminin Filistin barış planının, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasından sonra açıklanmasının beklendiği belirtildi. Liberman Washington’a yaptığı ziyarette Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner, Mille Güvenlik Danışmanı John Bolton, Savunma Bakanı James Mattis ve Başkan’ın Ortadoğu temsilcisi Jason Greenblatt görüştüğü belirtildi. İsrail’in vereceği tavizler karşılığında ABD yönetiminin Suriye veya İran ile anlaşmazlığın artmasın durumunda İsrail’e tam destek vereceği söylenildi.

 Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, geçen ay ABD’nin İsrail, Filistin anlaşmazlığını çözecek ABD planını kabul etmeyeceğini söylemişti. Abbas, “Onlarda dürüst bir şey beklemiyoruz ve onlardan hiçbir şey kabul etmeyeceğiz.” demişti.

ABD’deki yeni yönetiminin söz konusu mevzuda önemli bir politika değişikliğine gitmesinin beklenmediğini görülmektedir. Söz konusu çözümün “tek milletli bir devlete ya da İsrail’deki demokratik sistemin yıkılmasına” yol açabileceği söylenmiştir. Trump yönetimi fikri kabul etmeye niyetli değildir.

Rojin TURAN

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.