Trump’tan Afganistan’a Yardım Çağrısı: Taliban’a Karşı Adım Atılmalı

0
71

Geçtiğimiz günlerde, Afganistan’ın Başkenti Kabil’de gerçekleşen bombalı saldırı yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Olaydan yaklaşık bir hafta önce ise Kabil’de bulunan Intercontinental Oteli’nde 22 kişinin öldüğü bir saldırı gerçekleşmişti.

Bombalar bir ambulans aracılığı ile gerçekleşti. Sınırdan geçerken ambulansın içinde bir hasta olduğunu ve onu hastaneye götüreceğini söyleyen saldırgan; ikinci kez kontrol edildiğinde bombaları harekete geçirdi. Olay yerinde bulunan halk, etrafın toz ve dumanla çevrildiğini belirtti.

Yüksek Barış Konseyi, AB Temsilciliği ve büyükelçilik binalarına yakın bir yerde gerçekleşen olay hakkında, Afgan Milletvekili Mirvais Yasini: “Patlama tümüyle insanlık dışıydı,” dedi.

Olayın sonrasında dünyanın çeşitli yerlerinden destek mesajları geldi. Paris Belediye Başkanı Anne Hidolgo, “Paris ve Parisliler bir kez daha barbar teröristlerle karşı karşıya olan Afgan halkının yanındadır.” diyerek Eyfel Kulesi’nin ışıklarını Afganistan için söndürdü.

Amerika tarafında ise, Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da çeşitli açıklamalarda bulundu. Saldırıyı kınadığını belirten Trump, tüm ülkeleri Taliban’a karşı kararlı bir adım atmaya çağırdı. Dışişleri Bakanı Tillerson ise düşünce ve dualarının Kabil’de hayatını kaybeden insanlarla olduğunu söyleyerek, Afganistan’ın yanında olduğunu da ekledi.

Ece Karakaş
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.