Tunus: İslamcı Parti Ennahdha’dan Yahudi Aday

0
71

İslamcı parti Ennahda, yahudi bir adayı belediye meclisine sundu. Sözcü İmed Khemiri’ye göre Simon Slama, Monastir Belediyesi’nde (Ennahdha) Nahda Hareket Partisi’ni temsil edecek. Tunuslu bir yahudi olan Simon Slama Manastır seçimlerinde parti tarafından oldukça destekleniyor. Arap Baharı’nda ilerici siyasi gruplarla birlikte çıkan Müslüman Kardeşler’den ilham alan İslamcı parti, daha önce aşırı muhafazakar tutumu ve Hamas’a yakınlığıyla biliniyordu.

Ennahdha’nın Monastir seçim bölgesi için Yahudi adayı, El-Kudüs el-Arabi gazetesine verdiği demeçte Simon Salama partiyi özellikle “Tanrı’dan korktuğu için” seçtiğini söyledi. Tekstil sektörünün profesyonellerinden biri olan Simon Slama, Ennahdha’nın çok kültürlü ve açık bir Tunus’tan güzel bir tablo sergileme önerisini kabul ettiğini söyledi.

Simon Slama “Tunus’un kesinlikle Müslüman bir ülke olduğunu, ancak vatandaşları arasında dinsel olarak ayrılmadığını göstermek istedim. Amacım şehre hizmet etmektir. Fransa’ya göç etmek yerine Monastir’a yerleşmeyi tercih ettim. Umarım yahudilere bir sonraki seçime aday olmalarını teşvik edecek bir örnek oluşturabilirim. Ayrıca, Tunus yahudilerini ülkelerine dönmeleri için çağırıyorum. Korunacaklar ve herkes gibi haklarına sahip olacaklar” açıklamasında bulundu. Ennahdha sözcüsü Imed Khemiri de Slama’nın partiyi bütünleştiren tek Tunuslu Yahudi olmayacağını belirtti.

Tunus belediye seçimleri, başlangıçta Aralık 2017 için planlandı ancak 25 Mart 2018’e ertelendi. Yeni takvime göre ise, 6 Mayıs 2018’de gerçekleşecek.

İslamcı bir partinin Yahudi bir aday göstermesi pek alışılagelmedik olmakla beraber yeni adımların da atıldığının habercisi olabilir.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.