“Türkiye, Azerbaycan’a Askeri Yardım Yapabilir”

0
113

Azerbaycan “trend” haber ajansı haberine göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bülent Aras, Azerbaycan ve Ermenistan arasında askeri müdahale söz konusu olursa, Türkiye, Azerbaycan’a askeri yardım yapabilir açıklaması yaptığını yazdı.

Bülent Aras’ın açıklamasında,”Türkiye bölgede kesinlikle askeri münakaşasının olmasını arzulamıyor. Ancak, İki ülke arasında yaşanabilecek askeri müdahalede, Türkiye Azerbaycan’a askeri yardımı yapacaktır.” söylediği bildirildi.Ayrıca, “Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında askeri ekonomik işbirliği anlaşması imzalandığını” söyledi.

İki Kafkas ülkesi arasında 1988 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan ülke sınırları içerisinde olan Dağlık Karabağ’daki toprak iddiası üzerine, ülkeler birbirlerine savaş ilan etmişlerdi. Şuan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır. 1994 yılında taraflarca ateşkes ilan edilmiş ve Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı AGİT-Minsk grubu barış görüşmeleri için kurulmuştur. Minsk grubunun 1994 yılından beri yaptığı barış görüşmelerinde henüz somut bir netice alınamamıştır.

Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin Dağlık Karabağ ve çevre reyonların geri verilmesi için çıkardığı dört kararı Ermenistan bugüne kadar yerine getirmemiştir.

(tuicakademi-trend)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.