Türkiye-Fransa İlişkilerinde “İyi Niyet” Dönemi

0
70

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uzun süredir limoni olan Türkiye-Fransa ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını ifade ederek “çok parlak bir dönem başlıyor” açıklamasında bulundu. Dün Fransız Dışişleri Bakanıyla görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Türk-Fransız ilişkilerindeki yeni dönemi değerlendirdi. Davutoğlu, seçilen yeni Cumhurbaşkanı ve atanan yeni Dışişleri Bakanı ile iki ülke arasında iyi niyet üzerine kurulu bir diyalog başladığını belirtti.

Dün gerçekleştirilen Paris ziyareti ile yeni döneme başlanıldığı ifade edildi. Fransız-Türk ilişkileri, Ocak ayında Ermeni soykırımı iddialarının inkarının suç sayıldığı yasanın Fransız meclisinde kabul edilmesinin ardından askıya alınmıştı. Bu ilişkiler Fransa’da yeni hükümetle birlikte yeni bir döneme girdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’ya uygulanan tüm diplomatik ve askeri yaptırımların dün resmen kaldırıldığını açıkladı. Paris ve Ankara’nın Avrupa’da ve Ortadoğu’da yakın işbirliği sergileyeceğini söyleyen Davutoğlu, enerji, ulaştırma ve turizm alanında ortak projeler geliştireceklerini belirtti. Fransa Dışişleri Bakanı da askıya alınan konsoloslukların açılmasına izin verdiklerini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, “Türkiye-AB ilişkilerini daha ileriye götürmek için büyük bir iyi niyetle gayret göstereceğiz. Tam mutabık olmadığımız konularda da, Fransa bundan böyle dürüst ve açık davranarak çözüm bulmak için gayret edecek. Son yılları unutarak yeni bir dönem başlatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

(TUİÇ Akademi, Zaman)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.