Türkiye’den Afrin Operasyonu

0
158

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, Kuzey Suriye’de Kürtlerin oluşturduğu Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve onun silahlı kolu olan YPG’yi, PKK’nın uzantısı olarak gördüğünü söylemişti. Bunun üzerine, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin, PYD-YPG ile 30.000 kişilik ‘sınır güvenlik gücü’ kurmak için anlaşma yaptığını açıklamasına Türkiye’den tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin, Daeş(IŞİD) ile mücadele gerekçesiyle PYD-YPG’ye verdiği desteğin bölgede ki terörü meşrulaştırdığını ve kalıcılaştırdığını belirtirken; Türkiye’nin kendi çıkarları ve güvenliği doğrultusunda müdahale etme hakkının olduğunu söyledi.

Bu olayları takip eden süreçte, Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, cuma günü katıldığı televizyon programında, Afrin operasyonunu duyurdu. Açıklamasında, “Bu harekât yapılacak, terörle mücadele gerçekleştirilecek. Tüm terör hatları ortadan kaldırılacak.” dedi. 15.000’e yakın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanı da bu harekât için mobilize edildi ve Afrin’e önce bu birliklerin gireceği öne sürüldü. Buna karşılık, Suriye ordusunun karşı bir askeri müdahale yapmaya hazır olduğunu belirterek operasyona tepki gösterirken; ABD, Türkiye’nin ana odağının IŞİD ile savaşmak olması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’da ki AK Parti Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Afrin operasyonu sahada fiilen başladı. Bunu Münbiç takip edecek.” ifadelerini kullandı. Harekât bu açıklamayla birlikte başladı ve Türk uçakları Afrin’i bombaladı.

Deniz İNCE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.