Türkiye’den Tunus’a Destek

0
53

Tunus’ta resmi temaslarda bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın, Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid El-Gannuşi ile görüştüğü bildiriliyor. Bakan Yılmaz’ın, parti merkezinde gerçekleşen görüşmede, Nahda Partisi’nin kongresinde yeniden başkanlığa seçilen Raşid El-Gannuşi’yi kutladığı ifade ediliyor.

Partilerin demokrasinin ayrılmaz unsurları olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti olarak Tunus’taki gelişmelerin yakından takip edildiğini, yakın gelecekte Tunus’ta çok güzel gelişmeler olacağına inandıklarını ifade etti. Devrim sonrası geçiş dönemini yaşayan Tunus, dünyadaki krize rağmen ekonomik olarak iyi göründüğünü ve tarım ve turizm sektöründe ciddi bir canlanma gözlemlendiğini belirterek, ayrıca Tunus’taki bu gelişmeye destek olmak istediklerini dile getirdi.

Tunus’taki temasları hakkında bilgi veren Yılmaz, Tunus’la ilişkilerin çok iyi gittiğini artık bu girişimlerin somut adımlara dönüşeceğini bildirdi.

Nahda lideri Gannuşi ise Yılmaz’a hitaben, bu ziyaretin onları onurlandırdıklarını, tüm Türkiye hükümetine ve halkına teşekkür ettiğini belirtti. Gannuşi diktatörlük dönemindeki yasaklama ve baskılar sebebiyle ancak 40 yıl sonra yasal kongrelerini düzenleyebildiklerini ve kongrenin, Tunus hükümeti ve halkı için yeni ufuklar açacağının da altını çizdi.

Nahda Hareketi Partisi’nin 4 gün süren kongrenin, partide 40 yıl aradan sonra yapılan ilk yasal kongre olma özelliği taşıdığı belirtiliyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.