Türkiye’nin Amman Büyükelçisi’nden İrbid Şehrine Ziyaret

0
75

 Ürdün’ün kuzey kenti İrbid’i ziyaret eden Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz, Vali Rıdvan el-Atum ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yolları ele alındı.

 Karagöz’ün yaptığı açıklamada, Suriye, Filistin ve İsrail’e komşu olan İrbid şehrinin coğrafik konumu ve demografik yapısı sebebi ile stratejik bir kent olduğunu belirtti. Vali Atum ise Ürdün’ün diğer şehirlerinde olduğu gibi Suriyeli sığınmacılar konusunda bir takım sıkıntılarının olduğunu belirterek, Türkiye’nin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu ve sığınmacılar konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlandıklarını ve Türkiye’nin sığınmacılar için büyük çaba sarf ettiğini belirtti. Ayrıca Büyükelçi Karagöz, İrbid Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Mehidat, Yermuk Üniversitesi Rektörü Ziyad es-Sad, fakülte dekanları ve bazı  işadamları ile bir araya geldi.

 Rektör Sad yaptığı açıklamada Türkiye’de bulunan eğitim kurumları ile işbirliğine büyük önem verildiğini ayrıcagelecek yıl üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün açılacağını ifade etti. Ayrıca Rektör Sad’ın Büyükelçi Karagöz’ü Türkiye’nin izlediği siyasete ilişkin bir konuşma yapması için üniversitede konferans vermeye davet ettiği bildirildi.

Aslıhan Edanur Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.