Türkiye’nin Avrupa Kapısı Makedonya

0
52

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir Balkanların, dolayısıyla Makedonya’nın Türkiye için bir Avrupa kapısı olduğunu ve bu kapının ne kadar açık olursa Makedonya için o kadar daha iyi olacağını söyledi.

Nezir, İzmit Rumeli Türkleri Derneğinin 20. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kocaeli Fuar alanındaki bir restoranda düzenlenen baloda yaptığı konuşmasında, dost, kardeş ülke Makedonya’dan selam getirdiğini söyledi.

Makedonya’nın Türkiye için Balkanlar stratejik açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Bakan konuşmasına şöyle devam etti:

”Birinci dünya savaşı öncesi, sonrası, ikinci dünya savaşının ardından 1950’li, 1960’lı yıllarda sizler, babalarınız, dedeleriniz buralara göç etti. Fakat bazılarımız orada kaldık. Bugün ecdadımızdan aldığımız bir emanetimiz var, o emanete hiçbir zaman ihanet etmedik. Balkanlar’da, Makedonya’da Türklüğün bekçiliğini yapıyoruz, görev başındayız. Elbette ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti devletine Makedonya olarak ne kadar şükretsek, teşekkür etsek azdır. Makedonya’yı ilk tanıyan devlet, bugüne kadar kayıtsız şartsız yardım elini uzatan tek ülke ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Bizler de orada Türk Bayrağı’nı yaşatmak, dalgalandırmak için görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.’’

(tuicakademi-yenibalkan) – Merve Demiray

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.