Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz Bulgaristan’da Okuyan Türk Öğrencilerle Buluştu

0
56

Geçtiğimiz günlerde rezidans konutunda bir resepsiyon düzenleyen Aramaz’ın, eğitim ve konsolosluk işlerinden sorumlu elçilik görevlileri ile birlikte öğrencilerin sorularını yanıtladığı belirtildi. YÖK’ün Aralık 2012 tarihi itibariyle aldığı ‘Bulgaristan’da bulunan eğitim kurumlarındaki diploma, ders notu, şerh ve damga sahteciliğine ilişkin olarak Bulgaristan’daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin Türkiye ve KKTC’deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla yapılacak müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınması” kararının ardından gelişmeleri merak eden öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aramaz, Bulgaristan’a öğrenci getiren aracı şirketlerin yapabilecekleri yolsuzluklardan uzak durmaları gerektiğini dile getirdiği ifade edildi. Denklik konusundaki çözümün iki ülke arasındaki dostane ilişkilerle çözüme kavuşturulacağına inandığını belirten Aramaz, öğrencilere bu sorunun çözümü için her türlü desteği sağlayacağının sözünü verdiği belirtildi.

Toplantıya katılan 40’a yakın öğrencinin, Büyükelçi İsmail Aramaz ile tek tek görüşerek kendi bölümlerinin sorunlarını, günlük yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları anlatarak Bulgaristan’da yapılan çalışmalarla ilgili edindikleri izlenimleri aktardıkları açıklandı.

Sofya’da olduğu gibi bu gibi öğrencilerle buluşulunan toplantıların Filibe ve Burgas şehirlerinde de yapıldığını bildiren Aramaz’ın bu toplantıların devam edeceği müjdesini verdiği dile getirildi.

(TUİÇ Akademi, AA)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.