Türkiye’ye Petrol Ve Doğal Gaz Yanıtı

0
37

Türkiye’nin karşı çıktığı Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz çalışmalarına ilişkin, hem İsrail hem de Yunanistan’dan açıklama geldi.

Türkiye’nin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına karşı olduğu ortadayken, Başbakan Erdoğan kısa süre önce, Akdeniz’deki doğal kaynakların İsrail şirketlerince kullanılmasına izin vermeyeceklerini de söylemişti.

Konuyla ilgili İsrailli Bakan Landau ve Yunanistan Başbakanı Papandreu konuştu.

Her iki isim de, çalışmalarda ısrarlı olunacağı kaydederken, Yunanistan’dan “Haklı olunduğunu BM, ABD ve AB de söylüyor” açıklaması geldi.

Akdeniz’de Tamar ve Livyatan bölgelerinde keşfettiği doğalgaz yataklarının on milyarlarca dolar değerinde olduğu belirtilen İsrail’in Altyapı ve Enerji Bakanı Uzi Landau, ”İsrail, Akdeniz’de sahip olacağımız yatakları destekleyebilir ve güvenceye alabilir. Verebileceğim en basit cevap bu” dedi.

Ülkesindeki ekonomik durumla ilgili düzenlediği basın toplantısında soru yağmuruna tutulan Papandreu’ya, 3 saat süren toplantıda, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmaları soruldu.

Papandreu bu arada Türkiye’nin adını vermeden, Kıbrıs ve İsrail’in kendi deniz bölgelerinde petrol ve doğal gaz arama hakkı olduğunu da belirtti ve “Bu görüşü yalnız biz değil BM, ABD ve AB de paylaşıyor“ dedi.

Yunanistan’ın da kendi münhasır ekonomi bölgesini ilan edip etmeyeceğiyle ilgili soruya, “Yunanistan gerek münhasır deniz bölgesi gerekse kara sularını uzatma gibi konularda Türkiye başta olmak üzere komşu ülkeleriyle işbirliği içindedir. Biz Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltiyoruz ve bu yöndeki çalışmalarımız egemenlik haklarımıza saygı temelinde yapılmaktadır” yanıtı veren Papandreu’nun, Türkiye-İsrail ilişkileriyle ilgili görüşleri de şöyle oldu:

“İki ülke arasındaki gerginlik hoş değil. Bu gerginliğin sonunda itidalin hakim olacağına ve uluslararası toplumun her iki tarafı da ikna edeceğine inanıyorum.”

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.