UEFA ve FIFA Bosna-Hersek’i İhraç Etti

0
65

Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç ayrı Federasyon Başkanı tarafından yönetilen Bosna-Hersek, UEFA’nın organizasyonlarından ihraç edildi. FIFA ve UEFA’nın futbol federasyonunda bu yönetimin değişmesi yönündeki ciddi uyarılarına karşı Bosna-Hersek değişikliğe gitmemişti.

Üç başkanlı sistemden tek başkanlı sisteme geçmeyen Bosna-Hersek’i uluslararası organizasyonlardan men eden FIFA yetkilileri, bu kararın alınmasından dolayı üzüntü duyulduğunu, en yakın zamanda Bosna-Hersek’in futbola geri dönmesi için bir araya geleceklerini belirtti.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, dün gönderdiği mektupta, ülkesinin uluslararası futbol müsabakalarından men edilmemesini talep etmişti. Polonya ve Ukrayna’da düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı için elemelerde D Grubu’nda yer alan Bosna-Hersek, geride kalan 4 maç sonunda 7 puan toplayabilen ekip liderliğini Fransa’nın sürdürdüğü grupta 5. sırada yer alıyordu. Bu karar ile birlikte Bosna Hersek’in gruptaki maçları iptal oldu.

Bosna-Hersek’te savaşı durduran Dayton Antlaşması’nın ülke yönetiminde neden olduğu siyasi karışıklık, Avrupa’da son yıllarda önemli başarılar elde eden Bosna-Hersek futbolunu da etkiledi. Dayton Antlaşması’na göre Üçlü Devlet Başkanlık sisteminin uygulandığı ülkede, Futbol Federasyonu Başkanlığı’nı da Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç yetkili yürütüyor.

UEFA ve FIFA, Bosna-Hersek Futbol Federasyonu’nu tekli başkanlık sistemine geçmesi için defalarca uyarmıştı. Bosna-Hersek Futbol Federasyonu üyelerinin de 3 gün önceki toplantısında, tekli başkanlık sistemine geçiş önerisi Sırp ve Hırvat delegelerin oylarıyla reddedilmişti.

(tuicakademi-eurosport)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.