Ukrayna’da Muhalefet Harekete Geçiyor: Hedef Yanukoviç

0
52

Ukrayna’nın en büyük muhalefet grubu üyeleri, anayasayı ihlal, demokrasi yolundan çıkma ve muhalefet liderlerine zulüm gibi gerekçelere dayanarak, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i azletmek için kampanya düzenlemek ve sonrasında Yanukoviç hakkında dava açmak gibi önemli adımlar atacaklarını ifade ettiler.

Cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulya Timoşenko’nun yardımcısı Oleksandr Turçiynov, düzenlediği basın toplantısında, ‘Ukrayna Yanukoviç’e karşı’ adlı kampanyayı başlatma amaçlarını, Devlet Başkanı’nın yetkilerine son vermek olarak tanımlarken, Yanukoviç’in iktidara gelmesinden sonra Ukrayna demokrasisinde ciddi gerilemeler olduğunun da altını çizdi. Ayrıca Rusya yanlısı politika izleyen 62 yaşındaki liderin, yetkilerini artırmak için anayasada değişiklik yoluna giderken, basın özgürlüğünü kısıtlamaya çalışarak hükümete karşı gösterileri engellediği de hatırlatıldı.

Son olarak, Batı Yanlısı bir tutum izleyen eski Başbakan’ı hapis cezasına çarptıran Yanukoviç, Batılı ülkelerin de tepkisini çekmiş ve tüm bunların sonucu olarak muhalefeti harekete geçirmişti.

Düzenlenmesi planlanan kampanya çerçevesinde, Yanukoviç’e karşı başlatılan davaya destek amacıyla imza toplanarak, parlamentoda azil sürecinin başlatılmasına çalışılacağı kaydedildi. Devlet Başkanlığı seçimleri ise 28 Ekim’de yapılacak.

(Tuiçakademi, 1news, Trt)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.