Unama’ dan Çarpıcı Afganistan Raporu

0
117

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından yayınlanan rapora göre sadece 2016 yılında yaşanan şiddet olaylarında Afganistan’ da 3 bin 498 sivil öldürülmüş 7 bin 920 sivil yaralanmıştır.

 UNAMA’ nın yayınladığı rapordaki veriler son yıllardaki en yüksek rakamlar olarak dikkat çekmektedir. 2016 yılında şiddet olaylarında 11 bin 418 sivil hayatını kaybetmiştir. Ölen ya da yaralananların üçte birinin çocuk olduğu da belirtildi. Bu ölümlerin sorumluları arasında üçte iki gibi bir oranla Taliban’ın olduğu, dörtte bir oranında hükümetin sorumlu olduğu belirtildi. Sivil kayıpların ve yaralanmaların sebepleri arasında, sivil yerleşim birimlerinde hükümet ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar  gösterildi.

 UNAMA Başkanı ve BM Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, bu durumun üzüntü verici olduğunu belirtirken önlemler konusuna dikkat çekerek: “İhtilafın tüm tarafları, hayatları parçalanmış sivil Afgan erkek, kadın ve çocukları korumak için acilen somut önlemler alınmalı.” dedi.

Turgut Sağlam – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  •  http://www.trthaber.com/haber/dunya/afganistanda-2016-en-cok-sivilin-oldugu-yil-oldu-297630.html
  • https://unama.unmissions.org/un-calls-parties-take-urgent-measures-halt-civilian-casualties-numbers-2016-reach-record-high

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.