Unutulmuş Gazze…

0
62

Yürekleri burkan, kan ağlayan Gazze uzun zamandır dünya gündemin de değil. Hakeza Türkiye içinde öyle. Ama unutulmaması gereken bir ateş hala Filistin de yanıyor. Ve farkında olmadan, dünyanın gündemine gelmeden İsrail katliamına devam ediyor.

Bazen günübirlik saldırılar, bazen hava bombardımanları ve asla vazgeçmedikleri ambargoların üstüne bir yenisini daha ekledikleri günler hala devam ediyor…

Suriye’den, Libya’dan, Mısır’dan ve sözde Arap Baharının yaşandığı yaralı diyarlardan bahsederken, uzun yıllardır dinmeyen ateş ve yara Filistin’i bu kısacık zaman da ne kadar da kolay unutur olduk.

Mavi Marmara’da şehit olan vatandaşlarımızı çok çabuk gözlerden ve gönüllerden ırak tuttuk. Ama gerçek değişmedi. İsrail’in kabul edilemez zulmü, sessiz ve usulca devam ediyor. Hoş İsrail’in zulmünü sessizce yapmasına ihtiyacı da yok.

Zira bütün dünyanın gözünün önünde, gözünü kırpmadan çocuk-kadın demeden öldüren katil bir dikta…

Merkezi Kudüs’te bulunan B’Tselem Örgütünün raporuna göre, İsrail–Filistin Savaşı’nda geçen yıl ölenlerin sayısında artış olduğunu belirtmiş. Komik… Bunu raporlamaya gerek bile olmadığının farkında bile değiller…

Filistin topraklarındaki işgal ve zulümlerinin 45.yılında, hala anlamsız ve barbar tutumundan vazgeçmeyen İsrail, bu uzun süreli işgal ve katliamı her geçen gün daha da ağırlaştırıyor.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin Filistin’deki insan hakları konusunda düzenlediği konferansta, kendilerine ait olmayan topraklarda katliam yaptıklarını inkâr ve itiraz eden bir zihniyetin büyükelçisi, utanmaz bir pişkinlikle haklarını yok saydıkları bir milletin vekilini de, BM’de düzenlenen Konseye katılımını utanç verici olarak adlandırıyor. Aslında kendilerinin acınacak halde olduklarının farkında bile değiller.

Yapmış olduğu silahlı zulüm yetmezmiş gibi, ambargoya tabi tuttuğu Filistin topraklarını, ekonomisinin hazır olmaması nedeniyle bağımsız devlet kurmaları için gerekli istikrar olmadığını, ekonomik yardım yapacak ülke ve kuruluşlara şikâyet edecek derecede, seviyesi ayaklar altında olan bir hükümet karşımızda. Şaka gibi…

Kendi üsluplarına göre hazırlamış oldukları uyduruk raporu, Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD, Dünya Bankası ve AB gibi kuruluş ve ülkelere kabul ettirmeye çalışan bu çürük zihniyete verilen cevap ise ortada. IMF tarafından yapılan açıklamada, Filistin’de var olan Mali Kuruluşların, Bağımsız Devlet kurabilmeleri için hazır olduklarını açık bir şekilde ifade etmelerine rağmen, kendi yalan doğrularını hala kabul ettirmeye çalışan kokmuş bir ideal…

Kanla beslenen bu helak olmuş toplum, hala ve ısrarla kendine kurban arar vaziyette ve arkasına da Biyolojik Babası Amerika’yı da alarak İran ile gereksiz ve anlamsız bir kedi-köpek oyunu içine giriyorlar. Sebep, Ortadoğu’daki dengeleri aklı sıra değiştirmek ve yıllardır akıllarından çıkaramadıkları büyük güç idealini oluşturmak.

Yazık. Çok yazık…

 

Akif ASLAN

Uluslararası İlişkiler Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.