Ürdün’de “Ortadoğu’da Mülteciler Konferansı” Gerçekleştirildi

0
54

Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Ürdün’ün Başkenti Amman’da “Ortadoğu’da Mülteciler-Uluslararası Toplum: Fırsatlar ve Zorluklar” konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Prens El Hassan bin Talal’ın himayesinde, Yarmouk Üniversitesi Mülteciler, Yerinden Edilmiş Kişiler ve Zorunlu Göç Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen konferans Amman’da gerçekleştirildi.  Konferans TİKA tarafından desteklendi. “Ortadoğu’da Mülteciler-Uluslararası Toplum: Fırsatlar ve Zorluklar” konulu uluslararası konferansa Prens El Hassan bin Talal açılış konuşması yaptı. Konuşmasında; “Nüfus tsunamisi” olarak nitelendirdiği mültecilerin yüzde 80’inin Müslüman olduğunu belirtti. Ayrıca Talal; İslam dünyasının bu konuda yeterli çabayı göstermediğini, bu sorunun hiçbir ülke tarafından tek başına çözülemeyeceğini, Arap ülkelerinin ve mülteci krizinden en çok etkilenen üç ülke olan Türkiye, Ürdün ve Lübnan’ın iş birliği yapmasının önemli olduğunu vurguladı.
Konferansta mülteci krizleri karşısında uluslararası toplumun çabalarının yetersiz kaldığı, eğer bir çözüm bulunamazsa ABD’nin UNRWA bütçesi ile ilgili kararının Filistinli mültecilerin yaşam koşullarını daha da zor hale getireceği üzerinde de duruldu.

Bu gelişmenin Ortadoğu halkları için Arap birlikteliği önünde büyük bir ön adım niteliği taşıdığı düşünülebilir. Ek olarak, birliktelik çağrısı yapan bu konuşmanın prens tarafından belirtilen üç ülkeden ziyade tüm Ortadoğu’yu kapsamasının daha nitelikli bir kenetlenme oluşturacağı fikrindeyim. Zira, bölgedeki yaygın nüfusun Arap olmasına bakarsak milliyetçilik düşüncesi ile bölgede bir bütünlük oluşturmak daha kolay olacaktır.

Hacer AKSU
o- Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.