Ürdün’lü Asker Tartışması

0
92

İsrailli kız öğrencileri öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırılan Ürdünlü asker 20 yılın ardından tahliye edildi. Ahmed Daqamseh adındaki asker, Ürdün’ün kuzeyindeki köyünde sevinç gösterileriyle karşılandı. 1997’de meydana gelen olayda, sınır kontrol noktasında bulunan Ahmed Daqamseh okul gezisi düzenleyen İsrailli grubun üzerine ateş açmış ve 7 kız öğrenciyi öldürmüştü.

Olay Ürdün-İsrail Barış Antlaşmasından 3 yıl sonra gerçekleşmiş, Kral Hüseyin olaydan sonra ölen çocuklarının ailelerine başsağlığı dilemek için İsrail’e gitmişti. Ayrıca olay nedeniyle Ürdün tazminat ödemişti.

İdam cezasıyla yargılanan Daqamseh, akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm olmuştu fakat Ürdün yasaları müebbet hapis cezası alan sanıklar için 20 yılın ardından tahliye imkânı sunduğu için Daqamseh artık özgür.

Daqamseh’in tahliyesini Ürdünlüler arasında da ayrılık konusu. Ürdünlü köşe yazarı Basil Rafayah “İsrailliler buna benzer katliamlarda bulunsalar da bizim kültürümüzde çocuk öldürmek yasaktır” ifadesini kullanırken, Ulusal öğrenci hakları kampanyasının koordinatörü Fakher Daas ise bunun İsrail’in Filistinlilere ve Araplara uzun süredir devam eden saldırılarına tepki olarak gördüklerini söyledi.

Gülcihan Mutlu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.