Varlık Fonu, Ürdün’e Kefil Mi Gösterildi?

0
76

 CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Varlık Fonu’na devredilen kurumların Ürdün’e teminat olarak gösterildiği iddiasını Meclis’e taşıdı.

 Tanal, Varlık Fonu’na devredilen kurumların Ürdün’e veya Ürdün’de bulunan kurum veya kuruluşlara teminat olarak gösterilerek ülkeye para girişinin sağlandığı yönünde duyumlar aldığına ilişkin Meclis’e bilgi verdi.

 Tanal konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Ürdün’e veya Ürdün’de bulunan kurum veya kuruluşlara teminat olarak gösterilerek ülkeye para girişinin sağlandığı yönünde duyumlar aldım. Ürdün Başbakanı Sayın El-Mulki’nin 7 Mart 2017’de Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret etmesi konusu da dikkat çekici. Konuya ilişkin soru önergemizi verdik. Varlık Fonu’na devredilen ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan kurumlar herhangi bir ülkeye veya yabancı ülkedeki kurum veya kuruluşlara teminat olarak gösterilerek ülkeye para girişi yapılıp yapılmadığını, söz konusu kurumların Ürdün’e veya Ürdün’de bulunan kurum veya kuruluşlara teminat olarak gösterildiği iddiasının doğru olup olmadığını, iddia doğru ise gerekçesini, Ürdün Başbakanı El-Mulki’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret gerekçesini sorduk. Tüm Türkiye halkını ilgilendiren Varlık Fonu ve fona devredilen kurumların teminat gösterildiği iddiası bile dehşet vericidir. Soru önergemizin bir an önce yanıtlanması, söz konusu iddiaya ilişkin açıklama yapılması zaruridir.”

Ecem Naz Değirmenci – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.