Vucic, Putin ve Netanyahu Görüşmesi

0
55

   Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Putin ve Netanyahu ile birlikte Moskova’ da ki Meçhul Asker Türbesi’ne çelenk bıraktılar. Üç lider, her yıl olduğu gibi 9 Mayıs’ ta İkinci Dünya Savaş’ ındaki faşizme karşı, Rusya’ nın Başkenti Moskova’ da geçit törenine de katıldılar.

Kremlin Duvarı’ nın içindeki tören, üç ulusun milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Ardından Putin, Netanyahu ve Vuciç, Rusya’ nın kahraman şehirlerine adanan anıtlara çiçek koydu. Üç liderin günün ilerleyen saatlerinde, Büyük Kremlin Saray’ ında bir resepsiyona katılıcakları da öğrenildi. Daha önce de, gazetecilerle konuşan Vucic, Putin’ in kendisini vatan için savaşan insanların ailelerinin portrelerini taşıyan ve yüz binlerce insanı bir araya getiren yürüyüşe davet ettiğini de açıkladı. Salı akşamı Putin ile bir araya gelen Vucic, Ustashas tarafından öldürülen dedesinin de bir fotoğrafını getireceğini söyledi. Vucic, her zaman faşizmin karşısında yer alacağını ve bu yolda Putin ile birlikte ilerleyebileceklerini söyledi ve ailesinin faşizme kurban gittiğini ekledi.

Rusya’ da kutlanılan II.Dünya Savaşı Zafer Bayramı için Sırbistan’ ın Sırp nüfusunun yoğunlukta olduğu yerlerde ve Karadağ’ın çeşitli yerlerinde de bu bayram kutlanacak. Yapılacak olan yürüyüşlere Rus Büyükelçisinin, belediye yetkililerinin ve genel halkın temsilcilerinin yanı sıra ünlü Rus motorsiklet grubu Night Wolves’ unda yürüyüşlere eşlik edeceği öğrenildi. Bu yürüyüş ilk kez 2012 yılında Rusya’ da gerçekleşmiş ve bu organizasyonun kapsamı Moskova yetkililerinin desteğiyle önemli ölçüde büyüdü.

   Sırp günlük gazetesi Blic’ te, bu habere geniş yer vermiş ve Belgrad’ ın da organizasyona büyük katkısının olduğunu yazmıştır. Sırbistan’ ın Rusya’ ya yakın tutumu bazı küresel güçlerle arasında uyuşmazlık sokabilir fakat Kosova ile arasındaki sorunda Rusya’ nın desteğini alması onu haliyle Rusya’ ya itmektedir.

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 Balkam Stajyeri

KAYNAKÇA:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.