Xi Jinping, Çin Genelinde Askerî Birliklerin Büyük Kış Tatbikatlarına Savaşa Hazır Bir Şekilde Olmaları Çağrısında Bulunuyor.

0
127

Asya-Pasifik bölgesinde gün geçtikçe, bölgedeki devletler arasında gerilim hızla tırmanıyor. Bu tırmanışa, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, Çin ordusuna hitaben yaptığı söylev; bu gerilimleri hem gün yüzüne çıkarttı hem de gerilimin ateşinin düşmesine bir fayda sağlamadı.

Dünya’nın en büyük ikinci ordusuna sahip Çin ordusuna seslenen devlet başkanı, bölgedeki gerginliklerden dolayı ordunun her an savaşa hazır ve nazır bir şekilde olması gerektiğini ayrıca sürekli kazanma odaklı bir psikolojide bulunmalarının hayatî bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Ülke çapında yapılan kış tatbikatları sırasında orduya; “Ölümden korkmayın ve savaşa hazır olun” talimatı verdi. Mao Zedong’dan bu yana Çin’in en güçlü lideri olarak görülen Xi Jinping, Halkın Kurtuluşu Ordusu’ndan (HKO); “gerçek savaş eğitimleri” ve askerî alanda yüksek teknolojik araçlara dair araştırmaları artırmalarını söyledi. Bu söylevini 7.000 askerin huzurunda yaparken ayrıca ordunun diğer mensuplarının bulundukları yerde dev ekranlardan başkan Xi Jinping dinlendi.

Tatbikatlarda, donanmanın amfibi saldırıları, hava kuvvetleri tarafından yapılan savaş eğitimi, zorlu hava şartlarındaki ateş talimleri gibi eylemleri izleyen Xi Jinping, ordunun durumunu değerlendirdi.

Halkın Kurtuluşu Ordusu’ndan emekli bir Çin albayı Yue Gang’a göre; normalde bu tür talimatların Merkez Askerî Komisyonu’ndan bir yetkili aracılığıyla yazılı olarak bildirildiğini belirtirken, bu defa Xi Jinping’in sahaya inerek bu konuşmayı yapmasından mütevellit savaş eğitiminin önemli olduğunu vurguladı.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.