Yaptırımlar Kuzey Kore’ye İnsani Yardımları Engelliyor

0
94

 Birleşmiş Milletlerin liderliğindeki bir rapora göre; Kuzey Kore’ye yapılan uluslararası yaptırımların, insani yardım faaliyetlerinde ciddi bir önem taşıdığına işaret etti.

 BM’nin Pyongyang üst düzey yetkilisi tarafından bu hafta yayınlanan raporda, yaptırı

mların istenmeden milyonlarca Kuzey Koreli kadın ve çocuğun ihtiyaç duyduğu bağışları “meşru operasyonları” engellediği ve dolaylı olarak “radikal bir düşüşe” geçtiği yönündeydi.

 2016 Küresel Açlık Endeksinde 118 ülkeden 98’inci sırada yer alan Kuzey için “kronik gıda güvensizliği, erken çocuklukta yetersiz beslenme ve beslenme güvensizliği” gibi gerçeklerin sürdüğüne dairdi.

 Eleştiriler, uzun süredir Kuzey’e yapılan yardımların nükleer testlerle olumsuz etkilenmesine yönelik olup devlet büyüklerine ve seçkin sınıfa yönelikti. Rapor, bu ortamın ve endişelerin bağışları giderek zorlaştırdığını kabul etti. Yetkililer, “Kuzey Kore’ye uygulanan uluslararası yaptırımların insani faaliyetleri açıkça göz ardı ederken, istemeden insanlık için aksaklıklara neden olduğunu” belirtti.

 Rapor, beş BM ajansı, yedi uluslararası sivil toplum kuruluşu ve İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı tarafından meydana getirildi

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.