Yunanistan da Eylemler Bitmiyor

0
49

Atina’da hükümetin yaşadıkları ekonomik kriz paralelinde kemer sıkma önlemlerinin protesto edildiği eylem sırasında gösteriler ile polis arasında çatışma yaşandı.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş sonrasında başlarında kukuleta takmış bazı gençler, polise taş ve Molotof kokteyli atarak saldırıda bulundular.

Polisinde göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdiği çatışmanın çıktığı yer parlamento binası yakınındaydı.

Yaşanan olaylardan sonra yapılan açıklamada bazı kişilerin gözaltına alındığı ve iki polisinde yaralandığı bildirildi.

Yunanistan’da ki sendikaların çağrısı üzerine gerçekleştirilen eyleme en az 10 bin kişinin katıldığı bildirildi. 24 saatlik grev kapsamında da organize edilmiş olan yürüyüşte grev nedeniyle kamu hizmetleri durma noktasına gelmiş, ulaşım ise felç olmuştu.

Daha öncekilerden farklı olarak bugünkü grevi düzenleyenler arasında özel sektörü temsil eden bir sendikanın da olduğu açıklandı.

İşsizliğin yüzde 15’e yaklaştığı Yunanistan çöken ekonomisin dolayı bir yıl önce 110 milyar euro uluslararası yardım almıştı. Ve kurtarma paketinin koşulları çerçevesinde hükümet kamu harcamalarında kesinti yapmıştı.

Yunan halkının büyük bir kısmı maaşlar ve emeklilik ödemelerinde yapılan kesintiler, işsizlik ve artan vergiler karşısında oldukça öfkeli.

Hükümetin mali yeniden yapılandırma programı ise süregelen krizle birleşince ülkedeki işsizlik oranı yüzde 15 civarına ulaşmış durumda.

Kamu harcamalarında yapılan kesintilere rağmen, borç yükü yüksek olan Yunanistan hükümeti özel sektörden, yüksek faiz oranlarıyla kredi almaya devam etmek zorunda kalıyor ve ülkenin yeni bir kurtarma paketine ihtiyaç duyabileceğinden endişe ediliyor.

(tuicakademi-bbc haber)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.