Yunanistan Ege Adalarına Milislerini Yerleştirdi

0
97

 Türkiye’nin üzerinde hak iddia ettiği ancak Yunanistan’ın kontrolünde olan Ege’deki 18 Ada ve 1 kayalık tartışma yaratmayı sürdürürken, Yunanistan’ın düzenli birliklere ilaveten adalardaki sivilleri de silahlandırdığı iddia edildi.

 Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, Aydın’a bağlı Hurşit Adası’nda üniforma giydirdiği ve silahlandırdığı halkla poz verdi. Ayrıca 30 Mart 2017’de Aydın Hurşit Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

 Adaların durumunu sıkça gündeme getiren eski TC Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım, “Hurşit Adası’ndaki işgalci Yunan askerlerini denetleyen Stefanis, Milis olarak eğitilen silahlı ve üniformalı Yunan vatandaşları ile birlikte poz vermeyi de ihmal etmedi. Milis askerlerinin eğitimlerini de izleyen Stefanis, adadaki bütün askerlerin harekâta hazır olduklarını ve morallerinin yüksek seviyede olduğunu söyledi. Biz de devlet olarak bu durumu seyrediyoruz” dedi.

Feyzullah Şekerci – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.