Yunanistan’da Erken Seçim Kararı

0
71

Başbakan Lukas Papadimos, geçen hafta Brüksel’de yaptığı açıklamada seçimlerin 29 Nisan ya da 6 Mayıs’ta yapılmasının beklendiğine dair bilgi verdi. Hükümet sözcüsü Pantelis Kapsis de daha önce yaptığı açıklamada, Kasım ayında iş başına gelen Papadimos başkanlığındaki geçici hükümet, 130 milyar avroluk yeni kredi anlaşması ile ülkenin 100 milyar avro kadar borcunu silecek tahvil takası anlaşmasını tamamlandıktan sonra en kısa sürede seçime gidilebileceğini ifade etmişti.

Seçim öncesi dönemde yapılan son kamuoyu yoklamasına göre muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi, diğer partilere göre seçimleri açık ara önde kapatırken, önceki kamuoyu yoklamalarına göre yüzde 3’lük düşüşle yüzde 28 oy topluyor. Öte yandan sosyalist PASOK’un ise sadece yüzde 11 oranında bir güce sahip olduğu gözükmektedir.

Oy kaybeden sosyalist PASOK’un aksine sol partilerin oy oranları muazzam bir artış göstermektedir. Demokratik Sol yüzde 16, Sol İttifak yüzde 12 ve Yunanistan Komünist Partisi yüzde 11’e ulaşırken, bir ara koalisyon hükümetinde yer alan aşırı sağcı LAOS oylarının yüzde 4’e inmesi manidar bulunuyor. Yapılan son kamuoyu yoklamasının da gösterdiği üzere, ekonomik krizden iki büyük partiyi sorumlu tutan seçmen, 9 partiyi meclise gönderiyor. Yunanistan’da 2009 yılında yapılan seçimlerde ise 5 parti meclise girmişti.

(tuiçakademi-Hürriyet)

 

Burcu M. SÖYLEMEZ

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.