Yunanistan’da ki Kriz Eğitimi Vurdu

0
52

Atina’da ekonomik krizin olumsuz etkileri her alanda devam ediyor. Meçovio Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ‘’imkânsızlıklar’’ nedeni ile 4 Mayıs’tan itibaren eğitime ara verme kararı aldığını bildirdi.

Fakülde tarafından yapılan açıklamada, emeklilik nedeniyle okuldan ayrılan öğretim üyelerinin yerine yenilerinin atanamaması sebebiyle Fakültenin çalışmalarını sürdüremeyecek duruma geldiği belirtildi. Bu sebepten dolayı öğretim üyeleri genel kurul kararıyla 4 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan açık genel kurul toplantısından sonra fakültenin faaliyetlerini durduracağını bildirdi.

Bugün aynı zamanda başkent Atina’da, hükümetin ülkedeki ekonomik krizin aşılmasına yönelik aldığı kararlar çerçevesinde, emekli olan her 5 kişiye karşılık sadece bir kişinin işe alınmasıyla ilgili olan uygulamasına ve eğitim kurumlarına getirilen mali kısıtlamalara üniversite öğretim üyeleri tepki göstererek Eğitim Bakanlığı önünde gösteri gerçekleştirdi.

Aynı zamanda, ülke genelinde üç saatlik iş durdurma eylemi yapan öğretim üyeleri, Eğitim Bakanı Yardımcısı Yannis Panaretos ile yaptıkları görüşmede, ekonomik önlemler çerçevesinde eğitim kurumlarına getirilen mali kısıtlamaların üniversitelere ‘’diz çöktürerek, işlevi yapamaz durumuna getirdiğini’’ belirterek, bu konudaki taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınamaması durumunda süresiz greve gideceklerini bildirildi.

(tuicakademi-radikal)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.