Yunanistan’da Partilere Hazineden Yardım Yok

0
33

Ekonominin bir türlü yola girmediği Yunanistan’da, iki büyük siyasi parti olan iktidardaki PASOK ile ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) büyük miktarda borçlarının olduğu belirtildi. Yunan basınında yer alan haberde, ‘’PASOK ile YDP’nin, yasal gelirlerinin üzerine çıkan büyük harcamalar yüzünden bütçelerinde meydana gelen açığı kapatabilmek için bankalara onlarca milyon avro borçlandıkları’’ bildirildi.

Yayınlanan haberde, bankalara olan borçlar nedeniyle, devlet bütçesinden siyasi partilere verilen maddi destek hakları 2017 yılına kadar ipotek altına alınan PASOK ile YDP’nin, bankalara olan borçlarının 233 milyon avroyu bulduğu ifade edildi.

2010 yılında devletten aldığı 18 milyon avroluk yardım ile toplam geliri 22,7 milyon avro olan PASOK’un, 65,06 milyon avroluk harcama yaptığı ve bütçesindeki bu açığı kapatmak için bankalardan 40 milyon avronun üzerinde kredi aldığı kaydedildi.

Aynı dönemde devlet sübvansiyonu ile toplam geliri 18,7 milyon avro olan YDP’nin 40 milyon avroluk harcamasını karşılayabilmek için, bankalara 25 milyon avro borçlandığı aktarıldı.

İki büyük partinin bankalara olan borçlarının yarısından fazlasını eski borçlarının faizlerinin oluşturduğu belirtilen haberde, borçları ödeme süresinin 2013 yılında sona ereceği bildirildi.

 

(tuicakademi) – Merve Demiray

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.