21. Yüzyılda Balkanlar ve Diplomasi Seminerleri

0
99

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK), Balkan Savaşlarının 100. Yılı Anma Etkinlikleri çerçevesinde “21. Yüzyılda Balkanlar ve Diplomasi Seminerleri” adı altında yeni bir girişim başlatmaktadır. Söz konusu proje kapsamında, Balkan ülkelerinin Ankara Büyükelçileri sırasıyla USAK Evi’nde seminer vermek üzere ağırlanacaktır.

Seminerler serisi, başta Balkan ülkeleri temsilcileri olmak üzere siyasiler, bürokratlar, akademisyenler, bölge uzmanları ile ulusal ve uluslararası çeşitli STK, kurum ve kuruluş temsilcilerini bir araya getirerek verimli bir tartışma platformu oluşturmayı hedeflemektedir. Böylece başta Balkanlar coğrafyasında hâlihazırda devam eden sınır anlaşmazlıkları, isim anlaşmazlıkları, etnik-kültürel meseleler ve AB üyelik perspektifi gibi konular farklı kesimlerin bakış açısıyla ele alınarak, tarafları birleştiren ve çözüme katkı sağlayan yaklaşımların ortaya konması teşvik edilecektir.

Sponsorlu

“21. Yüzyılda Balkanlar ve Diplomasi Seminerleri” kapsamındaki ilk etkinliğimiz, 6 Mart 2012 Salı günü, 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Toplantının açılış konuşması, T.C. Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdürü Sn. Büyükelçi A. Hakan OKÇAL tarafından yapılacaktır. Ardından, Balkan ülkelerinin kendi inisiyatifi ile başlattıkları önemli bir diyalog platformu olan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci’nin dönem başkanlığını yürütmesi münasebetiyle, Sırbistan’ın Ankara Büyükelçisi Sn. Duşan Spasojeviç ilk konuşmacı olarak söz alacaktır.

Toplam iki saat sürecek olan toplantıda, soru-cevap bölümüyle katılımcılara yorumlarını paylaşma imkânı tanınacaktır. Katılım sayısının sınırlı olmasından dolayı katılımınız hakkında 5 Mart 2012, Pazartesi gününe kadar tarafımıza bilgi verilmesini rica eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Saygılarımızla,

 

USAK AB Araştırmaları Merkezi

 

Tarih: 6 Mart 2012, Salı

Saat: 14.00 – 16.00

Yer: USAK Evi – Çalıştay Salonu

İrtibat: Muzaffer Kutlay, Tel: 0 312 212 28 86, E-mail: [email protected]

 

Not: Konferans dili İngilizce olup çeviri hizmeti verilmeyecektir.

 

Program Akışı:

14.00-14.10 Prof. Dr. Kamer KASIM, USAK Açılış Konuşması

14.10-14.30 Mr. A. Hakan OKÇAL Açılış Konuşması “Türkiye’nin Balkanlar Politikası”

14.30-15.00 Mr. Duşan SPASOJEVİÇ “Sırbistan’ın AB Üyelik Perspektifi ve Bölgesel Barışa Katkısı”

14.50-15.30 Soru-Cevap ve Yorumlar

15.30-16.00 Kapanış Resepsiyonu

 

Program akışının pdf versiyonu için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here