AB Dışişleri Bakanları Toplanıyor

28 – 29 Haziran’da yapılacak AB Dışişleri Bakanlığı toplantısı Lüksemburg’da toplanıyor. Avrupa Birliği zirvesi öncesi bir araya gelecek olan Avrupa birliği Dışişleri Bakanlarının ana gündem maddesinin Suriye olduğu belirtildi.

Şiddetin devam ettiği Suriye’ye karşı yaptırımları artırmayı planlayan Bakanlar, Esad rejimine karşı “ordunu şehirlerden çek’’ çağrısını yineleyeceklerini ifade ettiler. Dışişleri Bakanlarının, Suriye’nin Türk askeri uçağını düşürmesine ilişkin değerlendirmede bulunması da bekleniyor. Mısır’da Muhammed Mursi’nin kazandığı açıklanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri de toplantının gündemi arasında yer alıyor. Pakistan ve Bosna Hersek yanı sıra bir diğer önemli başlık ise İran’la gerçekleştirilen nükleer müzakerelerin olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Catherine Ashton, müzakerelerde gelinen noktayı, “taraflar arasında halen büyük farklılıklar var’’ sözleriyle değerlendirmiş ve 3 Temmuz’da İstanbul’da teknik heyetlerin görüşeceğini duyurmuştu.

(Dünya Bülteni, TRT Haber, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...