AB: Yukarı Karabağ’daki Seçimleri Tanımıyoruz

0

Avrupa Birliği (AB), Ermenistan işgalindeki Azebaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde gerçekleştirilecek olan seçimi tanımayacağını bildirdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yazılı açıklamasında, “Yukarı KaraBağ’da başkanlık seçimleri düzenlenecek. AB’nin bu seçimlerin anayasal ve yasal çerçevesini tanımadığını tekrarlıyorum” ifadelerinde bulundu. Ashton, aynı zamanda taraflara Madrid ilkelerine bağlı olarak müzakereler yoluyla çözüm çabalarını yoğunlaştırmaları çağrısında bulundu.

Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde yapılacak “Başkanlık” seçimleri, Ankara tarafından da  sert dille kınandı. Dışişleri Bakanlığı, seçimleri “BM Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ilkelerinin açık ihlali” olarak değerlendirdi. Bakanlık, “BM Güvenlik Konseyi kararları ve AGİT ilkelerinin açık ihlali niteliğindeki bu seçimler, Yukarı Karabağ’daki hukuka aykırı mevcut durumu tek yanlı olarak meşrulaştırma çabalarının yeni bir örneğidir” şeklinde açıklamada bulundu.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here