AB Yüksek Temsilcisi Mogherini Kosova’da

 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi bulunmadığını belirterek Brüksel’de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde kendisinin garantör işlevi göreceğini söyledi.

 Batı Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında Kosova’nın Başkenti Priştine’de Başbakan İsa Mustafa ile görüşen Mogherini, Kosovalı siyasilere, Sırbistan’la yaşanan tren krizindeki yapıcı ve olumlu tutumları nedeniyle teşekkür etti.

 Mogherini, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi yok. Brüksel’de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde garantör işlevi göreceğim.” şeklinde konuştu.

 Kosova’dan ayrılmadan önce Mitrovica’daki köprüyü ziyaret edeceğini ifade eden Mogherini, “Mitrovica’daki köprü, artık çatışma ve ayrılığın değil, Kosova’da yaşayan Arnavutlarla Sırplar arasında kurulacak yeni ilişkilerin sembolü olacak.” dedi.

 AB’nin desteği ile onarılan köprünün Mitrovica halkı için önemine dikkati çeken Mogherini, “Köprü ve Kral Petar Sokağı’nın yeniden canlandırılması, Sırplarla Arnavutlar arasında karşılıklı anlayışa, diyalogla bağdaştırılabilecek her alana katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

 Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşmasına da değinen Mogherini, Kosova’ya vize serbestisi için şart koşulan anlaşmanın onaylanma vaktinin geldiğini vurguladı.

 Kosova Başbakanı Mustafa da Kosova’nın Sırbistan ile diyalog sürecini devam ettirmeye hazır olduğunu belirterek, “Kosova meclisindeki Sırp bakan ve milletvekillerini esir gibi avucunda tutan Sırbistan’ın hazır olduğunu düşünmüyoruz.” Dedi.

 Mustafa, Mogherini ve Avrupa Komisyonundan, Karadağ ile sınır anlaşmasındaki sorunların çözülmesi konusunda yardım istediklerini aktararak muhalefet de dahil olmak üzere parlamentonun bir kısmının karşı gelmesi ve mecliste Sırp temsilcilerin eksikliğinin, şartın yerine getirilmesine engel olduğunu kaydetti.

 Mogherini, Priştine’deki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile de görüştü.

Elif Akmaral – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...