AB Yüksek Temsilcisi Mogherini Kosova’da

 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi bulunmadığını belirterek Brüksel’de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde kendisinin garantör işlevi göreceğini söyledi.

 Batı Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında Kosova’nın Başkenti Priştine’de Başbakan İsa Mustafa ile görüşen Mogherini, Kosovalı siyasilere, Sırbistan’la yaşanan tren krizindeki yapıcı ve olumlu tutumları nedeniyle teşekkür etti.

 Mogherini, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi yok. Brüksel’de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde garantör işlevi göreceğim.” şeklinde konuştu.

 Kosova’dan ayrılmadan önce Mitrovica’daki köprüyü ziyaret edeceğini ifade eden Mogherini, “Mitrovica’daki köprü, artık çatışma ve ayrılığın değil, Kosova’da yaşayan Arnavutlarla Sırplar arasında kurulacak yeni ilişkilerin sembolü olacak.” dedi.

 AB’nin desteği ile onarılan köprünün Mitrovica halkı için önemine dikkati çeken Mogherini, “Köprü ve Kral Petar Sokağı’nın yeniden canlandırılması, Sırplarla Arnavutlar arasında karşılıklı anlayışa, diyalogla bağdaştırılabilecek her alana katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

 Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşmasına da değinen Mogherini, Kosova’ya vize serbestisi için şart koşulan anlaşmanın onaylanma vaktinin geldiğini vurguladı.

 Kosova Başbakanı Mustafa da Kosova’nın Sırbistan ile diyalog sürecini devam ettirmeye hazır olduğunu belirterek, “Kosova meclisindeki Sırp bakan ve milletvekillerini esir gibi avucunda tutan Sırbistan’ın hazır olduğunu düşünmüyoruz.” Dedi.

 Mustafa, Mogherini ve Avrupa Komisyonundan, Karadağ ile sınır anlaşmasındaki sorunların çözülmesi konusunda yardım istediklerini aktararak muhalefet de dahil olmak üzere parlamentonun bir kısmının karşı gelmesi ve mecliste Sırp temsilcilerin eksikliğinin, şartın yerine getirilmesine engel olduğunu kaydetti.

 Mogherini, Priştine’deki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile de görüştü.

Elif Akmaral – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...