AB Zirvesinde Konu: “Euro Bölgesi”

0
36

Avrupa Birliği liderleri Brüksel’deki toplantısının bugünkü gündemi Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz. Bölgeyi etkisi altına alan borç krizinden çıkışın yolları tartışılırken, seçenekler arasında 614 milyar dolarlık kalıcı ve genişletilmiş bir kurtarma fonu ile ortak ekonomi politikaları var.

Böyle bir sözleşme, üyelerin birbirlerinin temel ekonomi politikaları üzerine daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacak. Böylece tüm ülkelerin daha sıkı mali politikalar uygulayacağı umuluyor.

Sponsorlu

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da, Avrupa’nın para piyasalarını sakinleştirmek için “güçlü kararlar” alması gerektiğini söyledi. Papandreu, “Euro bölgesindeki kriz çerçevesinde, biz ekonomik programımızı uyguluyoruz ancak piyasaların sakinleşmesi için Avrupa’nın güçlü kararlar almasına ihtiyacımız var” dedi.

Ancak BBC’nin ekonomi muhabiri Nigel Cassidy, Libya’daki sorunun da önemli bir tartışma konusu olduğu zirveden kesin bir karar çıkmayabileceğini söylüyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bazılarının borç oranları ile ilgili süregelen kaygılar, geçtiğimiz günlerde borç faizlerinin tekrar yükselmesine neden olmuştu. Kurtarma paketine ihtiyaç duyabileceği düşünülen ülkelerden biri olan İspanya’nın bu hafta kredi notu düşürülmüştü.

(tuicakademi, bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here