Abbas “Filistin Devleti Eylülde Kurulacak”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Rusya’nın Perestroika yıllarında siyasi ve ekonomik alanlarda etkin olan ve yeniden yayın hayatına başlayan Moskovskiye Novosti’ye konuştu.

Mahmud Abbas, Filistin devletinin bu yıl içerisinde ilan edileceğini ve tanınacağını açıkladı. Abbas, “Filistin devletinin ilanının eylül ayında olacağını ümit ediyorum” dedi.

Filistin devletinin kurulacağı yönündeki nedenlerini anlatan Abbas, “Öncelikle ABD Başkanı Barack Obama eylülde Filistin devletinin oluşturulmasını görmek istediğini belirtti. İkinci olarak Ortadoğu Dörtlüsü (Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler) görüşmelerin eylülde tamamlanması yönünde açıklamada bulundu” ifadelerini kullandı. Mahmud Abbas’a göre üçüncü sebep ise, “Filistinliler olarak bir devletin oluşması için gerekli tüm kurumlar tamam ve Filistin halkı uluslararası tanınmaya hazır.” dedi.

Geçen hafta Moskova’da bulunan ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’le ikili ve heyetler arası görüşmeler yapan Abbas’ın gündeminde İsrail-Filistin arası barış süreci ve Filistin’de içyapılar arası diyalog kurulması vardı. Moskova’da yapılan bu görüşmeler, Hamas yönetimi ile Abbas arasındaki bu diyaloga katkı sağladığı belirtiliyor.

Bu görüşmelerin bir sonucu olarak Abbas, Ramallah’da Hamas yönetimi parlamento başkanı Aziz Dweik’in başkanlığındaki heyetle uzun aradan sonra ilk kez bir araya gelmişti. Abbas burada yaptığı açıklamada ulusal bölünmüşlük sona ermeden başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasının imkânsız olduğunu belirtmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ardından Moskova’ya gelen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Filistin’de birlik sağlanmasından rahatsız olduklarını söyledi. Natenyahu yaptığı açıklamada, terörist organizasyon olarak tanımladığı Hamas’la Filistin yönetiminin birlikte hareket etmeleri durumunda barış görüşmelerinin ciddi yara alacağını iddia etmişti. CNN’e konuşan Netanyahu, “ABD’nin El-Kaide ile barış müzakerelerinde bulunduğunu düşünebiliyor musunuz?” mukayesesi yapmıştı.

(tuicakademi-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...