ABD Askerlerini Çekiyor

Amerikan Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki 10 bin askerin bu yıl, 23 bin askerin de gelecek Eylül ayında çekileceğini ilan etti.

ABD Başkanı beklenen konuşmasını yaptı. Beyaz Saray’da konuşan Obama, Afganistan’dan çekilme takvimini açıkladı. Bir ay süren stratejik değerlendirmelerin ardından gelen açıklama, 2009 yılının sonlarında gönderilen birliklerin çıkışını ana hatlarıyla belirliyor.

Plana göre 10 bin asker bu yıl, 23 bin asker de gelecek Eylül ayında çekilecek. Bununla beraber Afganistan’da 68 bin Amerikan askeri kalmaya devam edecek. Afgan güçlerinin tamamen hazır olduklarına ikna olunursa tüm muharip birliklerin 2013’te ülkeden ayrılması hedefleniyor.

Obama, konuşmasında 11 Eylül 2001 terör saldırılarından bu yana Amerika’nın zor bir 10 yılı geride bıraktığını, “savaşları sorumlu bir şekilde sona erdirmek gerektiğini” vurguladı.  

Amerika Irak’ta 4 bin 500’e yakın, Afganistan’da da bin 500 asker kaybetti. Obama konuşmasında savaşın insani ve maddi maliyetine dikkati çekti.

(tuicakademi-VOAnews-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...