ABD Doğumlu El Kaide Lideri Öldürüldü

Yemen Savunma Bakanlığı el Kaide’nin Arap yarımadasındaki lideri olarak bilinen Enver el Evlaki’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Bakanlık, içinde el Evlaki’nin aracının da bulunduğu bir konvoya yapılan saldırıda birçok militanının öldüğünü bildirdi. Açıklamada, ülkenin doğusunda meydana gelen saldırının ayrıntıları belirtilmiyor, kimin yaptığı da. Tek bilinen şey saldırının konvoya havadan yapılması. Ancak operasyon Amerika’nın insansız uçaklarıyla mı yoksa Yemen savaş uçakları tarafından mı yapıldı o da belli değil.

Adı çeşitli terör olaylarına karışan Amerika doğumlu imam yıllardır hem Washington hem de Sara hükümeti tarafından aranıyordu.  2009 yılında iç çamaşıra gizlediği bombayla bir Amerikan yolcu uçağını düşürmeye çalışan teröristi Evlaki’nini bulup eğittiği; 2009 yılında Texas’da bir üsde 12 askeri öldüren Müslüman binbaşının da katliamdan önce Evlaki ile yazıştığı belirlenmişti. Yemende geçen yıl bir Fransız’ın öldürülmesinden de o sorumlu tutuluyor.

Ailesi Yemenli olan Enver el Evlaki, Amerika’da doğup büyümüş ve 1990’lı yıllarda San Diego’da imamlık yapmıştı. 2007 yılında beri Yemen’de bulunan Evlaki, bazı çevrelere göre, Amerikan Merkezi İstihbarat örgütü CIA’ın suikast listesinde idi.

 

(tuicakademi-VAOnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...