ABD Donanma Yardım Birimine Kamboçya’dan Ayrılması Söylendi

 ABD Büyükelçiliği, ABD donanma yardım birimine Kamboçya’dan ayrılması söylendiğini açıkladı. Güneydoğu Asya ülkesinin Washington ile bağlarının gevşerken Beijing ile güçlendiğinin yeni bir işareti.

 Büyükelçiliğin Facebook sayfası üzerinden Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD Donanması Mobil İnşaat Taburu’nun – Seabees olarak da bilinen – hastane ve okul planlarını da içeren 20 planın iptali anlamına geldiği söylendi.

 Büyükelçilik “Geçtiğimiz hafta Kamboçya Kraliyet Hükümeti Seabees programının süresiz olarak ertelendiği kararını Büyükelçilik’e bildirdi.” şeklinde açıklama yaparak şunları ekledi “Seebeas’in gitmesine üzgünüz ama geçtiğimiz dokuz sene boyunca gerçekleştirdikleri başarılarıyla gurur duyuyoruz.”

 Kamboçya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Chhmun Soches ise böyle bir karardan habersiz olduğunu söyledi. Kamboçya Çin ile ilişkilerini geliştirmede diğer Güneydoğu Asya ülkelerinden daha ileride ve Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in ABD Başkanı Donald Trump’a açıkça hayranlığını ifade etmesine rağmen Trump yönetimindeki Washington’dan uzaklaşmakta.

 ABD’nin yapılan yasal değişimle hükümetin siyasi partileri kapatabilmesini kolaylaştıran yeni düzenlemeye eleştirileri ve Kamboçya’nın 1970lerdeki savaş döneminden bugüne olan $500 milyon borcun iptal edilmesi için talepleriyle ilişkiler lekelenmiş durumda.

 Ocak ayında Kamboçya Haziran ayında yapılması planlanan ortak askeri tatbikatları askıya aldı. Sebep olarak yapılacak seçimlerle meşgul olunacağını göstererek Çin ile ilgili iddiaları reddetti. Geçen sene ise Beijing ile ilk deniz talimi yapıldı. Kamboçya silahlı kuvvetleri Çin’in eğitimi ve arazi taşıtları, roketatarlar ve helikopterler gibi ekipmanlarından yararlandı.

 Güneydoğu Asya’da başka bir yerde, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte uzun süredir devam eden toprak sorunlarına rağmen Çin ile gelişen yeni arkadaşlığından övünmekte. Tayland askeri cuntası ise Bakanlar Kurulu’nun onayladığı 10 tankla beraber, Çin’den yapılacak donanım alımını artırdı.

 New South Üniversitesi Avustralya Savunma Kuvveti Akademisi profesörü Carl Thayer ise durumu, Kamboçya ile askeri bağlantıların azalması ABD’nin bölge stratejisi için gerileme olabilir ama Hun Sen de kaybedebilir şeklinde yorumlarken “Hun Sen’in ABD karşıtı söylemleri sadece Kamboçya’nın Çin’e olan bağımlılığını artıracaktır.” dedi.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.