ABD ile Çin Arasında Ticaret Savaşı Dünyadaki Dengeleri Alt Üst Edebilir

Wall Street Journal gazetesinde yazar olan Andrew Browne, geçtiğimiz cuma günü ABD ile Çin arasında ticaret alanında bir ‘savaş’ çıkabileceğini öne sürdü. Küresel piyasaların, bu olması muhtemel savaşa henüz hazır olmadığını belirterek, ABD ile Çin arasında yaşanacak olan ticari savaşın, Kuzey Kore’nin yaptığı nükleer tehditlerin yanında 2018 yılının ekonomik yapısını alt üst edecek başka bir felaket olduğunu ekledi.

Bu savaşın çıkmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın doğrudan bir etkisi olabileceği de söz konusu edildi. Bunun sebebi ise, 2001 yılında Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olduktan sonra ABD’ye rakip olması, ABD’nin hatası olduğu savunmasıyla ileri sürüldü.

Böyle olası bir savaşta Çin ve ABD başta olmak üzere, ABD’nin müttefiklerinin de ve geri kalanların da etkilenebileceği söz konusu. Savaş daha çok tırmanırsa, tüm küresel ticaret yapısının alt üst olacağı da vurgulanıyor. Bu savaşın 1980’li yıllarda gerçekleşen Japon yapımı televizyon ve arabalarına karşı çıkan savaşa benzediği söylenerek, iki olay arasındaki farkı da Çin’in ekonomik ve endüstriyel kapasitesi ABD’nin daha önce karşı karşıya gelmediği bir güç olması olarak belirtiliyor.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...