ABD, İran’a Yaptırımları Genişletti

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İran Savunma Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve ulusal nakliye hattıyla ilişkili 11 şirketin yanı sıra, bir üniversiteye de yeni mali yaptırımlar getirildiği belirtiliyor. Bunun yanında, biri Avusturyalı ve üçü İranlı olmak üzere 4 kişi ile aralarında Hong Kong, İsviçre ve Malezya merkezli enerji şirketlerinin olduğu bazı paravan şirketlerin de yaptırım listesine alındığı ifade ediliyor.

Yaptırımlarda, söz konusu şirket ve bireylerin ABD’nin yetki alanı içine girebilecek tüm mal varlıklarının dondurulmasını ve Amerikalıların onlarla iş yapmasının yasaklanmasının öngörüldüğü bildiriliyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın terörizm ve mali istihbarattan sorumlu Müsteşarı David Cohen, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, İran’ın bugün yoğun ve çok taraflı yaptırımların baskısı altında olduğunu ve nükleer programıyla ilgili uluslararası toplumun kaygılarını dikkate almayı reddettiği müddetçe, İran üzerindeki baskının artmaya devam edeceğini öne sürdü. Bugün açıklanan tedbirlerde ise İran’ın nükleer ve balistik füze programlarına, petrolünü satmak ve taşımak için paravan şirketlerini kullanma yönündeki aldatıcı çabalarına sekte vurmayı doğrudan hedef alan yeni bir adımın oluşturulacağı belirtildi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...