ABD Öncülüğündeki Koalisyon, Suriye’de Rejim Güçlerine Hava Saldırısı Düzenledi

0
89

Suriye’de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Esad yanlısı güçlere hava saldırısı düzenledi. Saldırının gerçekleşme sebebi, Esad rejiminin Suriye’de önemli petrol yataklarının bulunduğu Deyrizor kentindeki ‘Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) düzenlediği saldırıydı. ABD koalisyon gücü, Esad’ın düzenlediği bu saldırıya misilleme ile yanıt verdi.

Koalisyondan gelen açıklamaya göre, SDG merkezine saldırı düzenlendiği sırada, bölgede Amerikan askerleri de mevcuttu. Hiçbir ABD’li asker yaralanmadı ve öldürülmedi ancak bir SDG üyesi yaralandı. ABD’li bir yetkili,olay ardından koalisyonun Esad rejimi yanlısı güçlere yönelik saldırısında en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Olay, bölgede hala varlığını sürdüren terör örgütü DEAŞ üzerinden ABD, Rusya ve Esad rejimi arasında güç mücadelelerinin devam ettiğini yeniden ortaya koyması açısından önemlidir. Bir yanda DEAŞ ile mücadele ederken bir başka terör örgütü PYD/PKK’yı destekleyen ABD varken -ki SDG, PKK terör örgütünün bu kentte kullandığı isimdir; diğer yanda, tartışmalı Esad rejimi ve destekçisi Rusya vardır. Ancak Rusya da bölgede şartlar doğrultusunda ikili oynayabilmektedir. Rusya, ABD liderliğindeki koalisyonun Esad rejimine hava saldırısı düzenlemesine sert tepki göstermesine rağmen, saldırı gerçekleşmeden önce haberdar olması bunun ispatı niteliğindedir. Nitekim, bölgede istikrarı sağlamak kolay olmayacaktır. Gelişen olaylar neticesinde Suriye’nin parçalanma sürecinin hızlanması muhtemeldir.

Aybala LALE
o-Staj 2018-ORTAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here