ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Irak’a Sürpriz Ziyaret

0
67

 Irak’ın başkenti Bağdat’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı James Mattis, Trump’ın daha önceki açıklamalarının aksine, Washington’un Irak’ın petrolünü ele geçirmek için ülkede bulunmadığını dile getirdi.

 “ABD’de genellikle hepimiz gaz ve petrol için para ödüyoruz. Eminim gelecekte de bunu yapmaya devam edeceğiz” diyen Mattis, “Kimsenin petrolünü ele geçirmek için burada değiliz” ifadesinde bulundu.

 Trump hem seçim kampanyası sırasında hem de göreve geldikten sonra ABD’nin Bağdat’ın petrolüne el koyması gerektiğini savunmuştu. Trump bu açıklamalara, IŞİD’in kaynaklarının büyük bir kısmını ülkedeki petrolden elde etmesini gerekçe göstermişti ve ABD’nin bu petrol kaynaklarını ele geçirmiş olsaydı IŞİD’in büyüyemeyeceğini savunmuştu.

 Ancak ABD’nin 2003 yılındaki Irak işgalinde görev alan eski General Mattis, ABD’nin böyle bir amacının olmadığını öne sürdü. ABD Savunma Bakanı Mattis, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile bir araya gelecek ve IŞİD ile mücadele konusunu görüşecek. ABD’nin Irak genelinde yaklaşık 6 bin askeri bulunmaktadır.

Sponsorlu

Ecem Naz Değirmenci – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.aljazeera.com.tr/haber/abd-savunma-bakani-mattisten-iraka-surpriz-ziyaret

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here