ABD ve İsrail’de Filistin Devleti Paniği

Washington, Filistinlilerin tek yanlı devlet ilan etmelerini önlemek için Ortadoğu’ya iki özel temsilci birden gönderiyor.

Filistinlilerin gelecek haftaki Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları sırasında devlet ilan etmesinden paniğe kapılan Obama yönetimi,  David Hale ve Dennis Ross’un bölgede temaslarda bulunacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas ile görüşecek olan iki özel temsilcinin hedefi Filistinlileri bundan vazgeçmeye ikna etmek.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, devlet ilanının ancak Filistin ve İsrail arasında yapılacak direk görüşmelerle; başka bir deyişle yıllardır devam eden ve hiçbir sonuç alınamayan mevcut barış süreciyle sağlanabileceğini savundu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kahire’de Arap Birliği konferansında yaptığı konuşma da Washington’da kaygıyla karşılandı. Erdoğan, konuşmasında Filistin’in tek yanlı devlet ilan etme girişimine destek verdi, Filistin devletinin tanınmasının seçenek değil, manevi yükümlülük olduğunu söyledi.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’ne hitap eden Başbakan tüm Arap ülkelerinden Filistin’in bağımsızlığına güçlü şekilde destek vermelerini istedi. Konuşmasında İsrail’i ağır bir dille eleştiren Erdoğan, İsrail hükümetinin politikalarının saldırganlığının, İsrail halkının geleceğini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Şu an BM’de gözlemci statüsünde bulunan Filistinlilerin devlet ilanı girişiminin sonucu önümüzdeki haftalarda belli olacak. Filistinlilerin oy hakkına sahip bir devlet olarak tanınmaları için Güvenlik Konseyi’nin onayı şart ama Amerika’nın bunu veto edeceği garanti.

193 üyeli Genel Kurulda ise, basit çoğunlukla, Filistinlilere “üye olmayan devlet” statüsü tanınması mümkün. İsrail ve Amerikalı Yahudiler buna şiddetle karşı çıkıyor.

 

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...